Jak udělat správně hovězí steak?

1147
5061x

Jak si správně připravit steak?

Steak si můžete přiravit mnoha způsoby, někdo raději griluje na ohni a někdo jej raději dělá na pánvi. Dobrou volbou k jeho dopečení je používat troubu. Dobrým a zároveň nejjednodušším způsobem je opéct maso na pánvi, která má tlusté dno. Je potřeba totiž aby se pečící plocha rozehřívala rovnoměrně a steak se tak nepřipaloval. Je jedno jaký druh pánve použijete, nejdůležitější je však tloušťka jejího dna. Poté Vám už jen postačí, když si maso naříznete na více místech ostrým nožem, aby se maso nezkroutilo.

Čerstvé maso hovězí můžete jíst také v syrové podobě "Tatarský biftek". Skvělé na tomto mase je že si jej můžeme připravit přesně podle našich představ. Uplatňuje se pravdlo - čím je maso syrovější tím je steak měkčí a jemnější.

Steaky dělíme podle stupně dopečení (doba pečení je napsána pro steak o tloušťce 1,5cm):
- Rare (hodně měkký, krvavý steak) = 2min z obou stran.
- Medium Rare (měkký, středně propečený, krvavý steak) = 3min z obou stran.
- Medium (pružný, středně propečený) = 4min z obou stran.
- Medium Well (pevný, téměř propečený) = 4,5min z obou stran.
- Well Done (hodně pevný, propečený) = 5min z obou stran.

My doporučujeme steak Medium Rare, je měkký a rozplývající se na jazyku. Well Done steak bychom nedoporučovali lidem, kteří nemají pevné zuby. Pokud jste začátečník doporučujeme Vám vyzkoušet zlatou střední cestu Steak Medium. Doba pečení je závislá samozřejmě vždy na druhu a tloušťce masa. Kdy máte steak sundat z pánve? Doporučujeme použít tzv. dotykový test. Maso na pánvičce zmáčknete, nikdy prosíme doněj během pečení neřežte! Každopádně dotykový test musíte trénovat, než odhadnete zda se steak povedl nebo ne.

Jenom praxí dosáhnete toho, že steak bude chutnat přesně podle Vašich představ.

Rada na závěr

Maso Vám doporučujeme nechat před tepelnou úpravou alespoň hodinu uležet na pokojové teplotě. Maso je také dobré potírat olejem, nikoli olej lít na pánev! Maso si nesolte předem ani připečení, nebo příjdete o veškerou šťávu co je v něm. No a co dělat když se Vám steak přeci jen nepovede a zbyde vám z něj jen tuhá podrážka? Nevěšejte se :-) i šéfkuchařové se steak učí dělat několik měsíců. Maso jedoduše dejte do omáčky podusit a ono Vám změkne.

KOMENTÁŘE