Sorbet, šerbet a zmrzlina

510
2351x

Sorbet, &scaronerbet a zmrzlina

Trocha historie

Již odpradávna můžeme naleznout zmínky o smíchání ledu nebo sněhu s ovocnou složkou. Například starověcí Číňané přibližně 5000 let př. n. l. si dopřávali mražený kus sněhu spolu s plátky pomerančů. První mražený dezert je spojován s císařem Nerem, který žil v I. století na&scaroneho letopočtu. Údajně se jednalo o směs sněhu, ovocného sirupu a medu. Jiné prameny v&scaronak sahají mnohem dál. Už starodávní Arabové přibližně 400 př. n. l. vyráběli tuto pochoutku smícháním sněhu z Etny a &scaronťávou z místních citrónů, hroznové &scaronťávy či jiného ovoce. Název sorbet pochází z arabského slova &scaronarba.

Arabové kolem 10. století začali používat jako hlavní ingredienci mléko, přestali sladit směs ovocem, ale cukrem, čímž vznikl předchůdce dne&scaronní zmrzliny. Do Itálie ve 13. století přivezl první recept na zmrzlinu mořeplavec Marco Polo.

Sorbet

Sorbet je studený dezert, který vzniká smícháním ledu s ovocnou &scaronťávou a rozdrceným ovocem (vhodné je ovoce prvně nakrájet, zmrazit a až poté rozmixovat). Je možné přidat cukr, med či jiné sladidlo dle chuti. Doplněn může být vodou, vínem nebo destiláty, například bílý rum, ovocné destiláty, sekt nebo prosecco. Je lehký, osvěžující, bezlepkový a bezlaktózový. 

&Scaronerbet

&Scaronerbet je velice podobný sorbetu, ale obsahuje přidaný tuk. Do rozmixovaného ledu, ovoce (ovocné pyré) a cukru se přidá trocha mléka, smetany, podmáslí nebo vaječných bílků. Je tedy kaloričtěj&scaroní, nevhodný pro vegany nebo lidi s intolerancí laktózy. Je to tedy dezert mezi sorbetem a zmrzlinou.

Zmrzlina

Zmrzlina je mražený mléčný výrobek, který se skládá ze směsi smetany, mléka, vajec, ovocné složky a dal&scaroních přísad. Jedná se o nejkaloričtěj&scaroní variantu, která obsahuje lepek, laktózu a živoči&scaronné produkty.

A jaký dezert preferujete Vy? 😊

KOMENTÁŘE