Sous-vide

245
1168x

Co to vlastně je?

Slovní spojení pochází z francouzštiny, v překladu znamená „ve vakuu“. Jedná se o moderní kuchařskou metodu, při níž se potraviny připravují ve vakuovém vzduchovém obalu ve vodní lázni. Je nutné, aby teplota vody nepřesahovala 95°C, nejčastější je vaření při teplotě 55-60°C. Doba se liší podle surovin, receptu a stupně propečenosti. Vaření může trvat v řádech minut a nebo také tři dny.

Nejznámější takto připravovanou potravinou je maso, ale lze připravit i ryby, ovoce nebo zeleninu. Do sáčku je možné před vakuováním přidat koření, bylinky, česnek nebo třeba máslo, které dané potravině dodá chuť.

Další využití vakuování

Vakuování potravin má, mimo jiné, i další využití – zvýšení životnosti potraviny nebo snadnější plánování. Další výhodou je vakuování již předvařeného masa, které může ušetřit spoustu času u příštího vaření.

Co budeme potřebovat?

Abyste mohli touto metodou připravovat pokrmy, je nutné pořídit si vakuovačku a vakuovací fólie. Vhodné je také zakoupit si vařič sous-vide. Jedná se o „držák“, který lze vložit do jakéhokoli hrnce, který máte doma. Ten udržuje teplotu vody v požadovaném rozmezí teplot námi požadovaný čas.

Jedná se o techniku vaření, která na začátku vyžaduje investice, ale výsledek stojí za to!

KOMENTÁŘE