Olivový olej do každé restaurace!

366
1366x

Olivový olej do každé restaurace!

Dáváte svým zákazníkům ke stolu ve Va&scaroní restauraci olivový olej? Zvažujete tuto možnost? Tak my Vám prozradíme prospě&scaronnost olivového oleje i něco z výroby!

Olivový olej, oblíbené dochucovadlo a základ středomořské kuchyně, který je velice prospě&scaronný pro na&scarone zdraví. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Častá a pravidelná konzumace kvalitního oleje vede ke snížení obsahu cholesterolu v krvi a stabilní hladině cukru.

Historie

První zmínky o pěstování olivovníků sahají do 6000 př. n. l. Byl důležitou plodinou pro vzestup starověkého Řecka a Říma. V minulosti byly olivy používány i jako platidlo. Olivovníky rostou velmi pomalu, jejich stáří může být stovky až tisíce let. Olivy byly také symbolem náboženství, dodnes jsou znamením míru.

Sklizeň

Metoda sklizně spočívá buď ve velkém výnosu nebo vysoké kvalitě. V minulosti sklizeň probíhala tlučením dlouhé palice do stromu nebo ručně. Dnes se používají vibrační třesačky, pod olivovník se rozprostře plachta, která plody zachytí. Načasování sklizně není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Zralej&scaroní olivy sice obsahují vět&scaroní množství oleje, ale je méně kvalitní. Proto je výhodněj&scaroní sklízet olivy lehce nezralé. Sklizeň probíhá od října do ledna

Zpracování

Po sklizni začíná závod z časem, zpracování musí začít ihned po sklizni, maximálně do 24 hodin. Proces je po tisíciletí stejný, v prvním kroku je potřeba zbavit olivy nečistot, listů a větví. Následně se olivy umyjí a pomelou včetně pecek. Olivy se rozemelou na pastu, která následně prochází odstředivkou, která oddělí olej od zbytků vody. V závěrečné fázi dochází k filtraci a ke vzniku hotového olivového oleje.

Důležitou roli hraje acidita (kyselost). Zralé, nahnilé a po&scaronkozené plody zvy&scaronují aciditu oleje, proto je potřeba být u sběru oliv opatrný, plody nepo&scaronkodit, a sběr zahájit včas.

Olej by měl být skladován na tmavém a chladněj&scaroním místě.

Jak se od sebe li&scaroní jednotlivé druhy olivového oleje? 

Extra panenský olivový olej (extra virgin) &ndash nejvy&scaron&scaroní kvalita oleje, lisování oliv za studena. Acidita musí být niž&scaroní než 0,8%.

Panenský olivový olej (virgin) &ndash také se vyrábí lisováním za studena. Acidita se pohybuje kolem 0,8-2,0%.

Nepanenský olivový olej (pomace) &ndash pochází z pokrutin (tj. z odpadu), který vzniká během lisování panenského oleje. Během výroby je potřeba použít vy&scaron&scaroní teploty a chemická rozpou&scarontědla. Produkt je zdravotně nezávadný, ale ztrácí požadované prospě&scaronné látky a aroma.

Rafinovaný olivový olej &ndash používá se u olivových olejů, které byly získány z chemických rozpou&scarontědel. Cílem rafinace je odstranit defekty v chuti a vůni. Rafinace probíhá při teplotách 200°C, proto olej ztrácí naprostou vět&scaroninu prospě&scaronných látek.


Pokud je&scarontě svým zákazníkům nedopřáváte olivový olej k va&scaronim pokrmům, měli byste začít!

KOMENTÁŘE